Gyógynövénytea fogyasztásának szabályai
Folytatnám a teázás témát.
Néhány szabályt érdemes betartani a hatékony gyógynövényfogyasztás érdekében.
1. Elkészítése: (forrázás, főzés, vagy áztatás)
Forrázzuk a virágot, levelet, hajtásvéget. 1 teáskanál (kb 3 g) szárított növényt leforrázunk 2,5 dl vízzel, lefedjük, és 15 percre állni hagyjuk, majd leszűrjük. Főzzük a gyökereket, terméseket, kérgeket. A főzési idő kb 5-10 perc. A katángnak fás szára van, ezért azt is főzni kell.
Áztatással készítjük a nyálka tartalmú növényeket, mint a mályva 4-5 órán keresztül. A csipkebogyót, mert 40 fok felett a C vitamin tartalma lebomlik, 5-6 órán keresztül, és a fehér fagyöngyöt is. Ez utóbbit mészmentes vízben kell áztatni 12 órán át. (mészmentes víz elkészítése nagyon egyszerű - felforraljuk a vizet, és visszahűtjük.
Forralásra a mész kicsapódik az edény falára. )
2. Mikor melyiket?
A gyógyteák felszívódása éhgyomorra leghatékonyabb, ezért legtöbbször a reggeli órákban javasolt a fogyasztásuk. A főbb étkezések után 3 órával az ember újra éhgyomri állapotban van, tehát ezekben az időszakokban is ajánlott a gyógytea fogyasztása.
Reggel: Méregtelenítő, vérnyomáscsökkentő, vesevédő, érrendszerre ható, valamint a férfiak prosztataproblémáinak megelőzésére való teák fogyasztása javasolt.
Napközben: az allergia elleni, a hormonháztartásra ható teák- pl a pajzsmirigyre, női hormonrendszerre való teák. :
Esti órákban az alvást segítő teákat - orbáncfű, a reflux elleni teát, és a hashajtó teákat ajánlott meginni.
Nyugtató hatású teát a nap bármely szakában fogyaszthatjuk.
Jó teázást kívánok.
(Ha vásárolod a teafüvet, akkor legalább olyan fontos, hogy megbízható forrásból származzon, mint ahogyan azt az illóolajoknál is mindig elmondom. Én Szabó Gyuri bácsitól nagyon sokat tanultam, az Ő teáit szívből ajánlom).